Újonnan induló sorozatunkban hónapról hónapra szemlézzük a Google dinamikus keresési statisztikáit, és megmutatjuk, milyen kifejezések perzselték fel az adott harminc napos periódusban a magyar internetet. Idén júliusban leginkább a tragikus halálhírekre voltak kíváncsiak a magyarok, de Kaleta Gábor pedofilbotránya sem hagyta hidegen népet, ha pedig hinni lehet a számoknak, Magyarországon kevesebben tudnak kovászos uborkát készíteni fejből, mint ahogy azt eddig gondoltuk. Lássuk a legkiugróbb eredményeket – a teljesség igénye nélkül.
Köcsögmentesítés; Önöknek termeltük, nem Önöktől loptuk; Lasipe, a cigánykonzerv – ilyen és ehhez hasonló, megosztó kezdeményezései miatt tett szert országos ismertségre Bogdán László romaintegrációs aktivista az elmúlt néhány évben. Egy Pécs melletti cigánytelepen, mélyszegénységben nőtt fel, majd egy elektronikai cég termelési igazgatója lett, 2006-tól pedig Cserdi független polgármestere. Július 14-ére virradóra öngyilkos lett, látszólag mindenféle különösebb ok nélkül. Az eset az egész országot megrázta, halálhíre pedig beszakította a keresési statisztikákat: júliusban Bogdán Lászlóra 3150%-kal többen gugliztak rá, mint előtte, ezzel pedig az ő neve lett a legkeresettebb kifejezés a hónapban.
19 000 darab, kiskorúról készült pornográf fénykép birtoklása miatt július elején 1 év felfüggesztett szabadságvesztésre és 540 ezer forintos pénzbírságra ítélték Kaleta Gábor egykori perui nagykövetet. Toplistás helyét a júliusban meghozott ítélet körüli parázs vitának köszönheti, a közvélemény nagy része ugyanis enyhének találta a nagykövet büntetését.
A Glee egykori sztárja júliusban tragikus körülmények között vesztette életét. A 33 éves színésznő kisfiával a kaliforniai Piru-tónál bérelt motorcsónakot, ám a kicsi szerint, miután úszni indultak, édesanyja már nem tudott visszamászni a járműbe, és elmerült. Rivera holttestét néhány nappal később találták meg a tóban, ahol egyébként az elmúlt években a beszámolók szerint több mint egy tucat fulladásos baleset is történt az 50 m mély hideg víz, a kiszámíthatatlan örvények és a kifejezetten veszélyes növényzet miatt.
Mivel már javában dübörög a 2020-as Formula 1-es világbajnokság, nem meglepő, hogy vasárnaponként a forma1 és az f1 kifejezések statisztikái is felpörögnek a keresőben. A legrangosabb nemzetközi autóverseny-sorozat neve egyébként valószínűleg a bajnokság befejeztéig, tehát egészen ősz végéig itt fog díszelegni a toplistán, utána pedig minden bizonnyal visszatérhetünk a jó öreg Tippmix-mániához.
Mivel az utóbbi évtizedekben a Föld északi féltekén viszonylag ritkán lehetett elcsípni ezeket a monumentális, „piszkos hólabdákat”, így a szabad szemmel is látható Neowise üstökös igencsak feltüzelte hazánkban a csillagászkodó kedvet. A fénycsóva július 4-én bukkant fel a magyar égbolton, és távcső segítségével egészen augusztus végéig volt észlelhető. Aki pedig lemaradt róla, az búsulhat: a Neowise ugyanis legközelebb minimum 5000 év múlva fog erre járni, hacsak addig nem esik szét a Nap iszonytató erejű sugárnyomásától.
Csemegéből vagy kovászolni valóból? Kenyérrel vagy rendes kovásszal? Fekete borssal vagy anélkül? Ember legyen a talpán, aki nem zavarodik bele ebbe a rengeteg ellentmondásba, amik miatt néha olybá tűnik, a kovászos uborkát szinte csak elrontani lehet. Nem csoda, hogy az ország nagy része az interweb segítségét kérte savanyúságügyben, ahol ugyancsak nem könnyű megbízható receptre lelni. Szerintünk akik biztosra akarnak menni, jobban járnak, ha felcsörgik anyukát vagy a nagymamát a jól bevált családi receptért.
Idén a Pont Ott parti ugyan elmaradt, az egyetemi felvételi ponthatárok kihirdetése viszont nem, így menetrendszerűen ebben az évben is megugrott a „felvi”, a „felvi ponhatárok 2020” és az ehhez hasonló keresőszavak statisztikája július 23-án. Az előző évekhez képest azonban idén valószínűleg rekord kevesen voltak arra kíváncsiak, hogy felvették-e őket az almamáterbe vagy sem, 2020-ban ugyanis csupán 91 400-an jelentkeztek a felsőoktatásba. Összehasonlításként utoljára 19 évvel ezelőtt volt ilyen alacsony ez a szám.
A bikiniszezon csúcsán szokás szerint egy fürdőruha- és fehérnemű-forgalmazó cég is bekerült a legjobbak közé: érdekes módon azonban a sokak számára kevéssé ismert Astratex ment a legnagyobbat a Google keresőmotorján júliusban – akkorát, hogy bizonyos napokon még a kovászos uborkát is megelőzte!
Természetesen idén nyáron is megrendezésre került a fast fashionre éhezők viadala, a Glamour-napok, ami a Google kereséseken is meglátszott. Ezúttal július 9-12. között szabadultak el az indulatok az ország plázáiban, ebben az időszakban rengetegen voltak kíváncsiak arra, hogy mely üzletekben áldozhatnak fizetésnap után a vásárlás védőszentjeinek.
Ha az ember a nyaralása alatt szeretné igazán mélyen megismerni az adott kultúrát, akkor érdemes elkerülni a turistacsapdákat, és inkább olyan helyeket felkutatni, ahova elsősorban a helyiek járnak. Úgy tűnik, ezt a stratégiát már az internet népe is előszeretettel követi, a statisztikák szerint ugyanis a Google Local Guide programjára kiemelkedően sokan voltak kíváncsiak a nyaralási csúcsszezonban. Az alkalmazás úgy működik, mint egy közösségi platform: ha van kedved az online idegenvezetéshez, regisztráció után képeket, videókat és értékeléseket oszthatsz meg azokról a helyekről, amiket te is szívesen megmutatnál helyiként az egyszeri utazónak - az utazók pedig visszaértékelhetnek téged, hogy a javaslataid mennyire váltották be a reményeiket.
Most nem tettünk ide sem Bazi Nagy, sem ici-pici CTA gombot, de úgyis tudjátok hol és hogyan találtok meg minket!