A futárlogisztikai stratégia kialakítása során, a partnerek és az infrastruktúra tervezése előtt erre a kérdésre kell elsőként válaszolnod: Milyen szintű kiszervezés a legjobb megoldás a számodra (dropshipping, fulfillment, saját logisztika futárszolgálattal, saját kiszállítás)? Takács Mihály, a FUTAR.HU Logisztikai Kft. ügyvezető igazgatója ezúttal a dropshipping előnyeit és hátrányait gyűjtötte össze néhány kiemelt szempont alapján.
A dropshipping lényege röviden úgy foglalható össze, hogy a webáruházadban eladott termékeket a vásárlóid közvetlenül a beszállítóidtól kapják meg. A partnereid részére te továbbítod a megrendelést, ők pedig összekészítik a küldeményeket, majd elküldik a vevőid részére.
Nézzük tehát a szempontokat, valamint a pro és kontra érveket!
A dropshipping előnye: Amennyiben a termékpalettádon kis számú termék számára speciális infrastruktúra szükséges, azt feltehetően nem éri meg kiépítened (pl.: hűtött termék, veszélyes áru). A beszállítód optimális, ha kész megoldással rendelkezik a vevőhöz történő eljuttatással kapcsolatban.
A dropshipping hátránya: Ha a vásárlód több terméket vesz egyszerre, az egy olyan visszajelzés számodra, hogy az árucikked, a márkád vagy a szolgáltatásod biztosan felkeltette az érdeklődését, akár kész elköteleződni is. A dropshipping esetében viszont könnyen előfordulhat, hogy egy megrendeléshez 3-4 kiszállítási költség is fog tartozni! Tipp: Érdemes a termékek árába beépíteni a szállítást, és ingyenes szállítást feltüntetni.
A dropshipping előnye: Ha a termék rendelésre készül és személyre szabott, akkor az egyedi gyártást követően, ha elsőként hozzád érkezik a termék, majd újracsomagolva adod fel a vásárlónak, belföldi beszállító esetén időt és pénzt is veszítesz a dupla szállítással. A dropshippinggel ez a probléma kiküszöbölhető! Figyelem: külföldről történő beszállítás esetén több termék együttes nemzetközi szállításán jelentős megtakarítás érhető el, így feltehetően nem éri meg a dropshipping modellt választani!
A dropshipping hátránya: Sokan tartanak tőle, hogy a beszállító ellopja a vevőkört, vagy az eladási árat látva költséget emel. Ez a kockázat elenyésző, ha a beszállítód nagykereskedelmi tevékenységet végez, más forrásból is ismeri a kiskerei árrését, és tudja, hogy a kiskereskedelmi értékesítés is számos többletköltséget és kihívást jelent.
Ha a beszállítód egy manufaktúra, aki egyedi terméket gyárt, és saját maga kisker tevékenységet is folytat, akkor jelentős kockázatod van, hogy a terméket előállító vállalkozás erkölcsi iránytűje makulátlanul működik-e. A legbecsületesebb együttműködés esetén is kiderül a vásárló számára a forrás, így az újravásárláskor már sokszor közvetlenül hozzá fordul. Ezt kiküszöbölheted úgy, hogy felvállalod a futárszolgálat szervezésének feladatát, és az áruért a saját partneredet küldöd el. Így a vásárlód adatai nem kerülnek a beszállító birtokába.
Tipp: Rendszeresen ellenőrizd próbarendelésekkel, hogy a beszállító nem tesz-e saját reklámanyagot a csomagba!
A dropshipping előnye: A szezonális ingadozásra a beszállítód fel van készülve, hiszen számára a túlélést jelenti, ha ebben az időszakban is lehető legjobb formáját nyújtja. A nagykerek nagy volumenben és gondos beszerzési folyamatot követően választanak futárszolgálatot, így valószínű, hogy a csúcsidőben is kiváló szolgáltatást tudsz biztosítani vásárlóidnak.
A dropshipping hátránya: Amennyiben a beszállítódnak szokatlan folyamat a dropshipping kivitelezése, akkor a csúcsidőszakban könnyen halogathatja a rendeléseid összekészítését a nagyobb volumenű csoportos rendelésekkel szemben. Járj utána, hogy tapasztalt-e a dropshipping működésében, és van-e dedikált személyzet a közvetített megrendelések összekészítésére.
A dropshipping előnye: A webshop üzemeltetése során a legtöbb folyamat automatizálható. A logisztikai feladatok megszervezése humán erőforrást és koordinációt igényel. Amennyiben család mellett, munka mellett másodállásként vagy más okból a lehető legkevesebb időráfordítással oldanád meg a webáruház üzemeltetését, akkor a dropshipping a neked való megoldás.
A dropshipping hátránya: A megrendelés és státuszkövetés a legtöbb esetben teljesen automatizálható, egy új beszállító becsatornázása azonban jelentős időráfordítást igényel. Előre le kell egyeztetni, hogy milyen információkat várnak a megrendelés kiszolgálása érdekében. Lényeges a megrendelés formátuma. A legfontosabb pedig az, hogy értesülj róla, ha időben, minőségben félrecsúszik a teljesítmény.
A dropshipping előnye: A webshop üzemeltetésének két alapvető tényezője a marketing és a logisztika. Ha jó érzéked van a marketing és IT feladatok végrehajtásához vagy menedzseléséhez, akkor érdemes ezekre a területekre fókuszálnod, a logisztikát pedig külső erőforrással biztosítani. Ha a webshopindítás felé egy felismert piaci rés sodort, és igazából nem vagy marketingspecialista, akkor a beruházási keretet marketingre érdemes fordítani, a logisztika terén pedig inkább ajánlott gyorsan megtanulnod az alapokat, vagy kiszervezni azt is.
A dropshipping hátránya: Ha többéves raktárbérleti szerződéssel rendelkezel, akkor hiába lenne hatékonyabb a dropshipping vagy kiszervezés, feltehetően a szerződés lejáratáig nem érdemes váltanod. Ebben az esetben vizsgáld stratégiailag a kérdést, és a lejáratot megelőzően mérlegeld újra a helyzetet.
A dropshipping előnye: Nagy értékű termék esetén a dropshipping segít elkerülni, hogy a készletben álljon a tőkéd, illetve a tárolással és anyagmozgatással járó sérülési és készletgazdálkodási kockázatokat is elkerülheted.
A dropshipping hátránya: Általában azt javaslom, hogy saját futárszolgálattal szervezd meg a szállítást, mert így a vevőadatok és vevőkommunikáció a te hatásköröd marad, nagy értékű áru esetén viszont kiemelten fontos a megfelelő csomagolás! Könnyen beragadhatsz a beszállító és a futárszolgálat közé egy esetleges sérülés esetén, ezért feltétlenül fontos, hogy ellenőrizd és minősíttesd a feladó csomagoló-anyagát a futárszolgálattal.
A dropshipping előnye: Nem releváns ennél a szempontnál.
A dropshipping hátránya: Ha a logisztikai szolgáltatást más szervezi, akkor több azonnal fizető vevő helyett a dropshippernél összpontosul a bevételed. Körülményes lehet, de több szolgáltató kezeli, hogy az utánvétet a megrendelőnek és nem a feladónak utalványozzák.
A dropshipping előnye: Nem kell készletet vásárolnod, szállítanod, tárolnod, őrizned, leltáraznod. Nem kell a rajtad ragadó készletek áron alul történő értékesítésének kockázatával foglalkoznod. A fenti folyamatokat sem megtervezned nem kell, sem a kapacitást nem kell hozzá biztosítanod. Az árrésed egy részéért a beszállítód vállalja, hogy a címzettednek ő készíti össze és adja fel a küldeményt. Ha előre is kell fizetned, csak néhány napig kell finanszíroznod az eladott csomagok beszerzési értékét. A legtöbb esetben folyamatos együttműködés esetén neked hamarabb lesz bevételed az eladásból, mint ahogy kifizeted a feladónak.
A dropshipping hátránya: Készletgazdálkodás hiányában csak akkor tudod eladni és leszállítani a terméket, amennyiben a beszállítóid rendelkeznek vele. Nagyon fontos, hogy a webshopod automatikusan és élő időben kövesse a partnereid készletét és árazását. Válassz olyan partnert, aki API összekapcsolás útját folyamatosan frissíti a webshopod adatbázisának információit, így te is naprakészen tájékoztathatod a vevőidet, és elkerülheted a kellemetlen ügyfélpanaszokat, valamint az árkülönbözetből adódó veszteséget.
A dropshipping előnye: Nagy méretű termékek tárolásához és mozgatásához sok helyre és jelentős személyzetre lenne szükség. Ha széles szortimenttel és különböző típusú termékekkel foglalkozol, akkor összetett feladat a raktárlogisztika hatékony üzemeltetése. Ha a dropshipping mellett döntesz, megszabadulsz a raktárüzemeltetési kötelezettségtől!
A dropshipping hátránya: A partnered feltehetően cégeknek történő szállításhoz szokott, ezért nagyon fontos ellenőrizned és egyeztetned, hogy rendelkezik-e megfelelő szolgáltatással a magánszemélyeknek történő kiszállítással kapcsolatban is. Különösen nagy méretű terméknél teljesen eltérő a kézbesítés egy cég raktárhelységében vagy egy emeletes társasház felső emeletén.
A dropshipping előnye: Belföldi dropshipper esetén feltehetően ugyanolyan gyors lehet a kiszállítás, mint saját készletről. Fontos a pontos és írásos megegyezés a nagykerrel!
A dropshipping hátránya: ez akkor érvényesül, ha a nagyker lassabb ügymenethez szokott, és nem képes vagy nem hajlandó a küldemények összekészítésére a megrendelés napján. Külföldi feladó esetén rendkívül fontos a vevők pontos tájékoztatása a visszamondások elkerülése érdekében!
A dropshipping előnye: A dropshipping esetében általában nem tudod személyre szabni a terméket, így extra szolgáltatás nem lehetséges. Helyette figyelj a változatos termékkínálatra!
A dropshipping hátránya: A termék személyre szabásának a lehetőségét a dropshippingnél a legtöbb esetben elveszted, ezért érdemes a futárszolgálati szolgáltatást a lehető legjobban kiválasztanod, hogy ezen a területen emelni tudd a vásárlói élményt.
A kiszervezettség szintjének a meghatározása a legfontosabb döntés a futárlogisztikai stratégia szempontjából. A fenti szempontok szerint könnyűszerrel meghatározhatod, hogy melyik megoldással indítod el a webshopodat!
Takács Mihály következő cikkében a fulfillment fenti szempontok szerinti elemzését olvashatod majd el!