Ha azok közé tartozol, akinek a vállalkozása a Google-ből érkező forgalomra támaszkodik, akkor szem előtt kell tartanod, hogy komoly változások zajlanak a fogyasztói szokások ezen területén. Ennek feltérképezésére készített a HubSpot egy kutatást, melynek keretében 600 fogyasztót kérdeztek meg a keresési szokásaikról.
A változásokat elsősorban a millennium és a Z generáció generálja, mivel az említett felmérés szerint e csoportok 29%-a inkább a közösségi platformokon keres információt, mint a keresőmotorokban. De ez még nem minden! A keresőtalálati oldalakon a generatív mesterséges intelligencia is megjelenik, ami egy újabb csavart hoz a történetbe, vagyis az online keresési módokba.
Habár közel minden harmadik válaszadó a közösségi keresést alkalmazza információszerzésre, a hagyományos keresőmotorok még mindig dominálnak: az emberek 88%-a használja őket.
Emellett a ChatGPT-hez hasonló AI-chatbotokat is igénybe veszik arra, hogy választ találjanak a kérdéseikre, de csak a megkérdezettek 12%-a.
Mivel a közösségi médiás keresés és (különösen) a generatív AI új trendek/technológiák, várható, hogy idővel tovább növekszik majd a népszerűségük.
Míg a közösségi keresést az összes válaszadóknak csak 15% részesíti előnyben a keresőplatformokkal szemben, addig a Z és a millennium generáció 29%-a együttesen a social mediás keresést preferálja.
Ez egy komoly arány, amely feltehetően évről évre tovább nő majd. Vajon miért? Mert minél fiatalabb a generáció, annál nagyobb a közösségi keresést előnyben részesítő fogyasztók aránya. Mindez pedig a jövőre nézve igen fontos tényezőt jelenthet a márkák számára a stratégiai tervezésnél, hiszen a Z generáció egyre több tagja válik releváns vásárlóerővé azáltal, hogy munkát kapnak, feljebb lépnek a ranglétrán, és magasabb jövedelemre tesznek szert.
A keresési preferenciák mellett a generatív mesterséges intelligencia alapú keresőplatformokat is érdemes figyelemmel kísérni, mivel ezek egyre okosabbak és egyre nagyobb számban fordulnak elő. A megkérdezettek egy kis csoportja (9%) már most is szívesebben használja a kereséshez az AI-chatbotokat, mint az online keresőmotorokat vagy a közösségi oldalakat. Figyelembe véve, hogy ezek a chatbotok még csak néhány hónapja váltak elérhetővé a felhasználók számára, az ezeket alkalmazók csoportja is valószínűleg évről évre bővülni fog.
A fentieket olvasva megfordulhat a fejünkben, hogy a keresőmotoroknak lassan befellegzett, de ez korántsem igaz! A fogyasztók manapság még mindig a Google-t és társait tartják a leghatékonyabb módszernek a kereséshez (lásd feljebb).
Tehát miközben az alternatívák egyre nagyobb teret nyernek és javítják a funkcionalitást, a hagyományos keresés még mindig a legfontosabb metódusnak számít a válaszok után kutató fogyasztók és a forgalmukat növelni kívánó márkák számára.
A jövőbeli trendek másik fontos mutatója, hogy a keresés mobilra váltott. Számos kutatás alátámasztja, hogy a mobil keresőoptimalizálás egyre fontosabbá válik; ez egy olyan terület, amit mindig szem előtt kell tartania a vállalkozásoknak, márkáknak.
A HubSport kutatásában a válaszadók valamivel több mint fele állítja azt, hogy leggyakrabban a telefonját használja az online kereséshez. De a közösség médiás keresési preferenciákhoz hasonlóan a mobilos keresési szokások még hangsúlyosabbá válnak a fiatalabb generációk körében: a Z generáció 80%-a használja leggyakrabban a telefonját keresés közben, az millennium (62%) és az X generáció (66%) pedig nem sokkal marad le mögötte.
Az úgynevezett mobile first szemlélet rávilágít arra, hogy mennyire kritikussá válik a webes élmény mobil keresési platformokra történő optimalizálása, valamint a fiatalabb generációk preferenciáihoz való alkalmazkodás.
A cikkhez felhasznált forrás: hubspot.com