A Snapchat gyorsan előtérbe került a digitális média világában a felhasználók gyors növekedése miatt: a szolgáltatás segítségével ma naponta 60 millió fotós üzenetet továbbítanak.
A Snapchat (pillanatfelvétel-csevegés) egy képes, szöveges üzenetküldő alkalmazás, melyben az elküldött üzenetek a megnyitást követően legkésőbb 10 másodperc múlva eltűnnek, automatikusan törlésre kerülnek. A felhasználók pillanatnyi érzéseiket, gondolataikat és véleményüket oszthatják meg egy személlyel vagy egy csoporttal anélkül, hogy ezt fel kellene vállalniuk. Más közösségi portálokon ugyanis a fotó és bejegyzés nem törölhető ilyen módon, a Snapchat tehát szabad véleménynyilvánítást tesz lehetővé. Népszerűsége főleg a fiatalok körében napról napra nő, mivel a teljes szabadságot képviseli.
A Snapchat napi aktív felhasználóinak száma 2015-ben elérte a 100 milliót, havonta pedig 60 millióan vannak jelen az alkalmazásban. Ez a szám az összes közösségi média felületet tekintve 18%. Átlagosan 9000 fotót osztanak meg másodpercenként.
A középiskolások 60%-a naponta használja a felületet. A 14-24 éves korosztályt megvizsgálva 45% volt a felhasználói arány 2015-ben. A férfiak 50%-a, a nők 77%-a van jelen a Snapchaten.
A Snapchat alkalmazást 2011-ben hozta létre Evan Spiegel, Bobby Murphy és Reggie Brown a Stanford Egyetemen. A Snapchat küldetése, hogy pillanatnyi, múlandó emberi érzelmeket mutasson be, melyek nem csupán a tökéletességre koncentrálnak.
Csak 2012-ben csupán 25 fotót továbbítottak az alkalmazáson, majd a középiskolás diákok felkapták, és villámgyorsan terjedni kezdett, divattá vált.
Az alkalmazás indulásakor nagyobb figyelmet szenteltek a márkaépítésre, mint a technikai megoldásokra. 2014-re a Snapchat több milliós látogatottságot generált, így akkor frissítették a funkciókat.
A Snapchat központja Los Angelesben van, Spiegel szüleinek házában. A mindössze 5 főből álló céget már több nagy médiavállalat is meg akarta vásárolni, köztük a Facebook is ajánlatott tett 2013-ban.
Az alkalmazás használata
A Snapchat letöltését és telepítését követően a regisztrációkor ki kell választani egy egyedi felhasználó nevet, melyet a későbbiekben már nem lehet módosítani. A regisztráció megerősítésére meg kell adni telefonszámunkat, mivel ez alapján tudjuk a legkönnyebben megtalálni ismerőseinket, akik a telefonkönyvben szerepelnek. Ismerősöket felhasználói nevük alapján is lehet keresni.
Az alkalmazáson belüli üzenetküldés: a megnyitást követően elkészíthetjük az elküldeni kívánt fotót, melyet szerkeszthetünk, írhatunk hozzá megjegyzést, illetve beállíthatjuk, hogy a címzett hány másodpercig láthassa. A „my story” lehetővé teszi, hogy egy-egy elkészített fotót a barátaink 24 órán keresztül megnyithassanak.
Érzéseink kifejezésére sokféle lehetőséget kínál azzal, hogy a fotót elláthatjuk különféle emojikkal és szöveggel is. Mindezeken túl hagyományos szöveges üzenet is küldhető az alkalmazás által.
Az alkalmazás letöltését követően meglepődve tapasztaltam, hogy kevesebb mint öt barátom van jelen a felületen. Valószínűleg ezért sem váltam aktív felhasználóvá, de befolyásolta az is, hogy az app használata számomra nehézkes, és nem nyújtja azt a felhasználói élményt, ami miatt napi szinten igénybe szeretném venni.
A Snapchat küldetésével leginkább a tinédzserek figyelmét lehet felkelteni, mivel az idősebb felhasználók többsége még mindig a privát üzeneteket részesítik előnyben - például Viber, WhatsApp és Messenger használatával -, illetve képek és videók megosztására még mindig nagyobb számban használják a Facebook és Instagram felületeket.
A tények azt mutatják, hogy a Facebookhoz hasonlóan a Snapchat népszerűsége is napról napra növekszik, így a jövőben magasabb lesz a felhasználók száma. Ez abból is következhet, hogy a videós és képes tartalmakat többen részesítik előnyben, ami a privát üzenetváltásokat is befolyásolja. Ez a digitális hirdetésekre is hatással lesz a jövőben, elsősorban a reklámfilmek területén, melyekkel hatékonyabban érhető el a célcsoport.
Azt viszont érdemes szem előtt tartani, hogy a Snapchat csupán a mobilos felhasználókra támaszkodhat, szemben más közösségi média felülettel.