Idén márciusban tíz éves lett a népszerű üzenetküldő alkalmazás, a Twitter. Az oldal, amely 140 karakteres posztjaival teljesen megváltoztatta az online kommunikációt napjainkban az egyik legnépszerűbb közösségi oldalnak mondhatja magát. Cikkünkben az alkalmazás mérdföldköveit, fontosabb statisztikáit és hazai csatornáit szedtük össze.
A Twitter egy olyan mikroblog és ismeretségi hálózat, mely lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy rövid bejegyzéseket vagy üzeneteket írjanak az alkalmazásban, illetve egyéb Twitter API-t használó programokon (pl. Netvibes, Tritterrific). A friss bejegyzések a felhasználó profilján jelennek meg, de akik feliratkoztak az adott profil frissítéseire, ők is azonnal látják ezeket.
Jelenleg a Twitternek 332 millió havi aktív felhasználója van, melynek 80%-a mobilon használja az alkalmazást. Az Amerikán kívüli fiókok száma 79%, az alkalmazás több mint 35 nyelven érhető el. Naponta 500 millió tweetet posztolnak.
Magyarországon továbbra is a Facebooknak van a legmagasabb ismertsége, mégis növekszik a Twitter használók száma is. Felmérések alapján azonban az újonnan regisztráltak többsége passzív felhasználó.
A legnagyobb közönséggel rendelkező magyar Twitter oldalak:
A Twitter tíz évvel ezelőtt egy fejlesztési projektként indult, amelyet Noah Glass és Jack Dorsey alapított. Az első „csiripet” ekkor küldte ki Jack Dorsey, melyben így üdvözölte a mikrobologot: „Just setting up my twttr”.
A cég a 10. születésnapról szóló tweetet is 140 karakterben írta meg. Együtt ünnepel a több milliós felhazsnálóival is, akik a #LoveTwitter hashtaggel mesélhetnek az oldallal kapcsolatos élményeikről.
https://twitter.com/twitter/status/711658625924620288
Az online kommunikáció átalakulása
A Twitter átalakította az online kommunikációt a politikai megmozdulásokkal, aktivitásokkal és felkelésekkel kapcsolatos hírek közlésével. A posztok széles körben gyorsan terjednek, rövidek és tömörek, így mindenki számára könnyen érthetőek. Külföldön az újságírók forrásként használják a valós idejű információk miatt.
Magyarországon ez a terület egyelőre még kiaknázatlan, de érdemes kihasználni a benne rejlő lehetőségeket az információáramlás terén is. A Twitter ugyanis egy olyan szócső, amivel a világ többi részével is azonnal közölhetjük, mi történik.
Felhasználói oldal
Mivel a Twitter hazánkban még nem annyira elterjedt, így néhány ismerős követésétől eltekintve hírforrásként, információszerzés céljából használom. Jelen vannak rajta a közszereplők, nagyobb cégek és médiumok, rendezvények, közösségi összefogások és a celebvilág is.
Az aktív felhasználók azért is kedvelik a felületet, mert nyílt kommunikációra ad lehetőséget. Könnyedén felvehető a kapcsolat a minket érdeklő személyekkel és cégekkel is.
Felmerülhet a kérdés, hogy mivel 2016 a vizualitás éve, így a kép és videó megosztó alkalmazások világában egy szövegközpontú mikroblognak van-e még létjogosultsága? Mivel az alkalmazás lehetővé teszi a vizuális tartalmak közzétételét is, így a meglévő népszerűsége valószínűleg nem fog csökkeni. Mindezek ellenére jelenleg továbbra is a Facebook árnyékában van: a felhasználók száma mindössze ötöde a Facebookénak.