Egy tanulmány szerint a fogyasztók többnyire érzelmi, bizalmi alapon döntenek vásárlásaikról. Az idő pedig túl drága nekik ahhoz, hogy órákat töltsenek el termékleírások felkutatásával és olvasásával. Részben ez az oka annak, hogy a médiatartalmak (képek és videók) keresőoptimalizálása meghatározó egy online vállalkozás sikeréhez.
Egy kép többet mond ezer szónál, viszont a Google számára csak akkor válik értékelhetővé, ha megfelelően optimalizáljuk azt. Ehhez kapsz tippeket a következőkben.
A képeknél a fájlneveket olvassák le először a keresőmotorok, ezért azoknak pontosan utalniuk kell a képen látható tartalomra. Például egy Lánchídról készült fotó elnevezése - kep12547.jpg helyett - a releváns kulcsszavakat is magában foglaló lanchid-budapest.jpg lehetne.
A keresőmotorok szöveges leírás nélkül nem képesek "látni" a képeket a weboldaladon. A képek címének (kép alatti leírás) megadása SEO szempontból fontos, az alternatív szöveg azonban kötelező. Az alternatív szöveg ugyanis az akadálymentes webdesign alapkövetelménye, amely a gyengénlátók és vakok számára készül.
A feltöltött kép mérete közvetlenül befolyásolja a betöltési sebességet, ezért a felhasználói élményre is hatást gyakorol. A képek fájlméretét - jelentősebb minőségromlás nélkül - csökkentsd tehát a lehető legkisebb méretre! A drága képszerkesztő programok helyett akár dolgozhatsz online képtömörítő szolgáltatásokkal is (például tinyjpg vagy jpegmini).
A Pinterest igazi versenytársa a Google képkeresőjének, mert pontosabb keresési eredményt nyújt. Tagjai rendszeresen képtartalmakat osztanak meg, amelyekhez feliratok, leírások, valamint weboldalra mutató linkek tartoznak. Így ezek a megtekintett, megosztott képek újabb forgalmat képesek generálni a weboldaladra.
A videotartalmak népszerűek, mert a szöveg mellé hang és mozgókép társul, így egy termék bemutatása, vagy egy oktatási anyag élethű és hiteles a felhasználók számára.
Keresőoptimalizálás szempontjából nem mindegy, hogy a videódat a YouTube-on szerepelteted vagy a saját oldaladra (saját tárhelyedre) töltöd fel. Ha a YouTube-ot választod és onnan hivatkozol a weboldaladra, akkor a videód jobb helyezéssel szerepelhet a Google találati listáján, mint a weboldalad. Ezzel szemben a saját tárhelyen lévő tartalom a weboldalad jobb rangsorolásában segít.
A videófájl nevének, a videó címének és leírásának egyértelművé kell tenniük a célközönséged és a Google számára, hogy mit mutat be a videód. Amennyiben jó helyezést akarsz elérni, a videókat ajánlatos feliratozni, illetve kulcsszavakban gazdag leírást adni hozzájuk. A közösségi média megosztó gombjai és az oldaladra mutató linkek szintén nem maradhatnak ki, hiszen ezek további forgalmat irányítanak át a weboldaladra.
Amikor videótalálatok bukkannak fel a keresési eredmények között, egy képrészletet találsz mellettük, amely további információkkal szolgál a videóról. Ezt a képet nevezik thumbnail-nek (bélyegképnek). Ez egyben az első bemutatkozásod az érdeklődőid számára, ezért célszerű egyedi képet beállítanod az automatikusan generáltak helyett.