Aki egy kicsit is olvasottabb marketing témában, az találkozott már azzal, hogy az online és a mobil hirdetések végét jövendölik a „gonosz” hirdetésblokkolók hatására. Azonban ha egy kicsit figyelmen kívül hagyjuk ezt az értelmezést, felfedezhetjük, hogy a hirdetésblokkolók hasznos kis változásokat is hoztak a hirdetésekben.
Felhasználói élmény
A hirdetésblokkolás nem új jelenség. Olyan technológiáról van szó, amit azért hoztak létre, hogy a felhasználók megszabaduljanak a kellemetlen, kéretlen, irreleváns hirdetésektől, amelyek megzavarták a felhasználói élményt. Ezt figyelembe véve a hirdetésblokkolás problémája annak köszönhető, hogy a marketingesek nem elég kreatívak, nem keresik annak a módját, hogy minőségi tartalommal bevonzzák az ügyfeleiket, így a felhasználók blokkolják őket. A felhasználók egyben ezzel azt is kifejezik, hogy mit szeretnek, és mit nem, amiből a marketing sokat tanulhat. Ennek a tanulásnak az eredménye a folyamatos fejlődés: a kreatív ötletek egyre jobbak, az egyedi üzenetek megfogalmazása is egyre nagyobb szerepet kap, ahogy a valós idejű ajánlattétel is segíti az átkattintást és a hirdetések megtérülését.
Összegezve, a felhasználói véleménynyilvánítástól nem kell félni: ki kell használni azt a lehetőséget, ami ebből fakadhat.
Téves megközelítések
Sok cég kész koncepció nélkül fejest ugrik a hirdetésekbe: forgalmat vásárol a fizetett hirdetésekkel, de ezek nem felelnek meg a közönségüknek, ami a kudarc receptjét jelentheti a kampányuk számára. A személyre szabott üzenetek készítéséhez erőfeszítést kell tenni – ismerni kell a saját készletet, a közönséget, és azt, hogy mikor a legmegfelelőbb az időzítés.
A rossz tartalmak és nem megffelelően célzott hirdetéseknek köszönhetően a felhasználók belefáradtak a hirdetésekbe, csökkent a fogyasztók reklámokra irányuló figyelme, majd a toleranciája és bizalma is.
Ennek eredménye a hirdetésblokkolók megjelenése.
A sikeres kampányok a termékek előnyeit kommunikálják anélkül, hogy túl sok ösztönzést tartalmaznának. Kevesebb, de finomabb üzenettel sikeresebbek lehetünk: azok a hirdetések vonzzák be az embereket, amelyek fokozzák a felhasználói élményt, nem pedig elterelik a figyelmet a tartalomról. A hirdetésblokkolók esélyt jelentenek arra, hogy a cégek átalakítsák a stratégiájukat: specifikus megközelítéseket választhatnak ahelyett, hogy mindenkinek megfelelő hirdetést akarnának létrehozni.
A hirdetésblokkolók használóival szemben gyakran az a stratégia, hogy megakadályozzuk a tartalomhoz való hozzáférésüket.
Ehelyett olyan módszert is használhatnának, hogy rákérdezünk: miért döntöttek úgy a felhasználók, hogy feltelepítenek egy hirdetésblokkolót. Ahogy korábban a spam emailek kiszűrésénél, érdemes felmérni a motivációt. Az emailek esetében az emberek nem akarják, hogy a bejövő üzeneteik mappája tele legyen irreleváns levelekkel, de azt sem szeretnék, hogy a hasznosakat kiszűrjék. Ugyanez a helyzet a hirdetésekkel: ha a közönséget irreleváns reklámokkal bombázzák, akkor valószínűbb, hogy lépéseket fognak tenni a zaj kiszűrésére. Hasznos hirdetések esetén sokkal kevésbé valószínű, hogy a felhasználók ehhez az eszközhöz folyamodjanak.
Hirdetésblokkolók, mint marketing lehetőség?
Henry Ford egyszer azt mondta, hogy mielőtt az autók megszokottá váltak volna, az emberek arra a kérdésre, hogy mit szeretnének, azt válaszolták: gyorsabb lovakat. Ez jól jelképezi, hogy a fogyasztói igények nem mindig alkalmazkodnak a valódi célokhoz. Ezt kell figyelembe venni a hirdetésblokkolók esetében is inkább a fogyasztói viselkedés jelentette lehetőséget érdemes kihasználni. Az International News Media Association felmérése szerint a hirdetésblokkolókat használók legnagyobb arányú csoportját a millenniumi generáció férfi tagjai alkotják, akiket az motivál, hogy megszabaduljanak azokról a reklámoktól, amelyek megzavarják a felhasználói élményüket. A kutatás rámutat, hogy a hirdetésblokkolókat egyszerűbb hirdetésekkel a prémium hallgatósággal való marketing kommunikációra is felhasználhatják a cégek. Azok a hirdetések, amelyek „tiszteletben tartják a felhasználókat” sokkal sikeresebbek lehetnek, de jó fogadtatásra számíthatnak a kreatív, kontextuális hirdetések is.
Az online marketing szakértők emellett egyetértenek abban, hogy az erőszakos, hirdetésblokkolókat áttörő hirdetések a legkevésbé sem hatékonyak.
“ Miért hirdetnénk annak, aki egyértelműen jelzi, hogy nem szeretne hirdetéseket látni? Ezzel csak az online jelenlétünket ássuk alá, illetve rontjuk a követőink, illetve célközönségünk felhasználói élményét.” - összegezte tapasztalatait Szőcs-Trekovanyic Szabolcs, online marketing szakértő.
Összefoglalva a hirdetésblokkolóktól való félelem helyett ezek használatát üzenetként kell értelmezni. Ha nem átokként tekintünk rájuk, hanem annak a jeleként, hogy a felhasználóknak valami másra van igényük, már csak meg kell találnunk azt, hogy mit szeretnének kapni.