Korábbi írásában Takács Mihály, a FUTAR.HU Logisztikai Kft. ügyvezető igazgatója már áttekintette a dropshipping legfontosabb tényezőit – e modell esetében a webáruházadban eladott termékeket a vásárlóid közvetlenül a beszállítóidtól kapják meg. Górcső alá került a fulfillment szolgáltatási típus is, amelynek esetében a kínálatodban szereplő termékeket a fulfillment cég által üzemeltetett raktárban tartod készleten.
De mégis milyen lényeges faktorokat kell figyelembe venned akkor, ha saját raktár kezelése mellett döntesz? Milyen előnyökkel és kihívásokkal számolhatsz? Nézzük ezúttal is a szempontokat, valamint a pro és kontra érveket!
A saját raktározás előnye: Ha a termékeid biztonsága és épsége az átlagostól eltérő körülményeket igényelnek, akkor sokszor az a leghatékonyabb, ha magad teremted meg a körülményeket. Ez különösen igaz akkor, amikor a termékkör tárolási szempontból egyforma tárolási körülményeket követel. A teljes tárolási és összekészítési folyamatot ellenőrizheted, és a legmagasabb minőséget tudod garantálni!
A saját raktározás hátránya: Az induláskor nagyobb tőkét igényel. Külön raktárhelységre lesz szükséged, ahol fel tudsz készülni az élelmiszeripari vagy éppen a veszélyes áru tárolásának magas fokú sztenderdjeire.
A saját raktározás előnye: Amennyiben te magad gyártod a termékedet, akkor a gyártás vagy személyre szabás folyamatát egybevonhatod az összekészítéssel és a címkézéssel. A raktáradban sokkal inkább az alapanyagoknak, félkész termékeknek kell helyet biztosítanod, illetve érdemes kiegészítő termékeket kínálnod a saját gyártású termék mellé. Egyedi gyártás esetén a saját tárolás és összekészítés lesz a leghatékonyabb és leggazdaságosabb számodra.
A saját raktározás hátránya: Ha a termékeid rendelésre készülnek ugyan, de a gyártást más végzi, akkor a legtöbb esetben inkább a dropshipping a jó megoldás. Ezalól kivétel, ha nagy számú rendelés érkezik külföldről gyűjtő megoldással. Továbbá, ha találsz olyan árukapcsolást, amit rendszeresen együtt tudsz értékesíteni a főtermékkel, akkor többet nyerhetsz az extra árréssel és saját márkás csomagolással, mint a plusz szállítás költsége.
A saját raktározás előnye: Ha főtevékenységként indítottad a webshopot, és főállásban fejleszted, akkor talán az egy működő kényszermegoldás, ha te magad vagy a tartalékkapacitás a raktárban és az ügyfélszolgálaton. Megannyi más teendő van: beszerzési kapcsolatok építése, weboldal fejlesztése, marketingtervezés és -kivitelezés, SEO, Ads, Facebook stb… Ezek a feladatok nagyon fontosak, egész évben foglalkozni kell velük, azonban a szezon idejére fel tudsz előre készülni, és ilyenkor extra kapacitásként beszállhatsz a telefonok kezelésébe és a csomagolásba.
A saját raktározás hátránya: A terület kiválasztásánál a legerősebb szezon tárolási és értékesítési volumenét kell figyelembe venned, de egész évben kalkulálnod kell a költségekkel. A megrendelésszám ingadozásához a raktári kapacitást is hozzá kell igazítanod. A nyári szabadságolások és bizonyos termékek esetén az erős szezont diákokkal jól ellensúlyozni tudod, de a karácsony előtti hajtásra és más csúcsokra alaposan meg kell tervezni a kapacitásbővítés folyamatát.
A saját raktározás előnyei: Ha főtevékenységként vágsz bele a webshop építésbe, akkor a saját időd ráfordításával sok költséget takaríthatsz meg a kiszervezett logisztikához képest, de csak addig, amíg a raktározást saját garázsodban vagy a lakás egyik szobájában meg tudod oldani. A raktárkészlet betárolása, leltározása, a csomagok összekészítése, csomagolása, címkézése sok időt igényel, de talán kárpótol, hogy minden egyes feladott csomag sikerélményt és extra energiát ad.
A saját raktározás hátrányai: Nagyon tudatosan el kell különíteni az időt az egyéb webshop fejlesztési és üzemeltetési teendőkre. Fontos, hogy észrevedd, amikor a raktári feladok helyett a cégnek máshol nagyobb hasznot termel a tevékenységed. Könnyen bedarálja az embert a mindennapi operatív munka, és sokáig eredményesnek és sikeresnek érzed a napod, később viszont visszaüt a fejlesztés hiánya (új beszállítók, újragondolt kampányok, akciók, ráncfelvarrás a honlapon stb.).
A saját raktározás előnye: Arra fókuszálj, amivel úgy érzed, hogy a legtöbbet tehetsz a webshop fejlesztéséért. Ha például kreatív vagy, és fogékony vagy az online marketingre, akkor sokkal többet tehetsz a shopért, amikor ezeket a tevékenységeket tervezed vagy végzed, mint amikor a küldeményeket babrálod. Külsős marketingcsapattal dolgozva viszont a felszabadult időd egy részét fordíthatod a logisztikai folyamatok saját kialakítására. Később egy profi szolgáltató ellenőrzésekor, hasznos lesz számodra, ha ismered az ellenőrzési és kontroll pontokat.
A saját raktározás hátránya: Egy induló shop termékkínálatának tárolásához, a küldemények összekészítéséhez nincs mindig szükség raktárlogisztikai szakértelemre, kísérletezéssel és logikával nagyon jó rendszert építhetsz fel, azonban a kezdeti költségeket nem úszod meg saját raktár esetén! Az eszközkészlet függ a termékkínáltattól, de szükséged lesz árumozgató eszközökre például raklapemelő békára vagy molnárkocsira, kézi csomagzárógépre, címkenyomtatóra stb. is.
A saját raktározás előnye: A termékek tárolására és kezelésére értéküknek megfelelő folyamatot és csomagolási technológiát tudsz kidolgozni.
A saját raktározás hátránya: Nagy értékű raktárkészlet esetén jelentős finanszírozási igény jelentkezik, és a tárolásnak is biztonsági kockázata van. Vizsgáld meg a raktáradat tűzvédelmi, valamint betörésédelmi szempontból, és csökkentsd a kockázatot szakemberek segítségével!
A saját raktározás előnye: Köztes szolgáltató kihagyásával a futárszolgálattól az utánvét gyorsabban érkezik meg hozzád. Tipp: keress olyan fulfillment szolgáltatót, amely a legjellemzőbb küldeménykategórádat saját hálózatával ki is tudja szállítani. A Futar.hu példál nagycsomagokra specializálódott fulfillment és futár szolgáltató.
A saját raktározás hátránya: Több szolgáltatóval érdemes dolgoznod a kiszállítási portfólió teljessége érdekében, így az utánvétek elszámolása és ellenőrzése időigényes, de nagyon fontos feladat.
A saját raktározás előnye: A raktárkapacitásod terhére szezonon kívül is kedvező költségek mellett tárolhatod a termékeidet, nem vagy rákényszerítve, hogy dömpingáron megszabadulj a beragadt készletektől. Fizikailag is találkozol a termékeiddel, így könnyebben átlátod a készletmozgást, és kreatívabban tudod tervezni a jövőbeni termékportfóliót.
A saját raktározás hátránya: Alkalmazkodnod kell a raktár fizikai adottságaihoz, minden fejlődési lépcsőnél egy kicsit kifeszíted a költségvetést, és nagyobb terhet jelent, amíg forgalomban és termékkészletben utoléred a nagyobb helységet. Minél hamarabb kezdj el profi szoftverrel raktárnyilvántartást vezetni, alakíts ki polchelyeket, így láthatod a szabad kapacitást, és időben felkészülhetsz egy újabb fejlesztésre.
A saját raktározás előnye: Újra kiemelem, hogy a saját infrastruktúra előnye, hogy alkalmazkodni tudsz a termékeid paramétereihez! Nagy méretű termékek esetén azonban itt is külön figyelmet kell fordítanod arra, hogy a raktárhoz minél közelebb tudjanak megállni a beszállítók, sík, szilárd burkolatú úton legyen mozgatható az áru a betárolás és az árukiadás során.
A saját raktározás hátránya: Kis méretű csomagokkal akár otthon, a gardróbszekrény átalakításával is elindíthatod a saját shopodat, de nagy méretű és nehéz termékek esetén több emberre lesz szükséged az árumozgatáshoz, a nagyobb teherbírású hidraulikus liftek nagyon lassúak, ezért csak drágább földszinti, dokkolókapus raktárral érdemes belevágni a hatékony folyamatok felépítésébe.
A saját raktározás előnye: A gyors kiszállítás kulcskérdés a vásárlóidnak, ezért nagyon fontos kiderítened, hogy a szerződött futárcég mikor tudja legkésőbb felvenni nálad a csomagokat. Jó technológiával és hatékony folyamatokkal minél tovább garantáld a tárgynapi feladást és a másnapi kiszállítást.
A saját raktározás hátránya: Minden futárlogisztikai cég költségszerkezetében előnyös, ha egyszerre több csomagot tud átvenni a feladótól. Ezért sokan minimum feladási korlátot kötnek ki, vagy arra kérnek, hogy magad vidd a csomagot átvételi pontra.
A saját raktározás előnye: Saját infrastruktúra mellett egyedül te döntöd el, hogy melyik futárcégekkel, csomagautomatás technológiákkal tarkítod a futárlogisztikai portfóliódat. Lehetőséged van extra szolgáltatásokkal kiegészíteni a palettát: azonnali kiszállítás, hétvégi kiszállítás, összeszerelés, beüzemelés, használt cikk visszavétele stb.
A saját raktározás hátránya: A legszabadabban ezzel a megoldással alakíthatod ki a futárlogisztikai portfóliót, azonban minden egyes új szállítási módozat, extra szolgáltatás további összekészítési folyamatokat követel, ami terheli a raktári kapacitást. Érdemes ebben is egyensúlyt tartanod: nézd meg, hogy melyek működnek a legjobban, és szelektálj!
Vajon milyen szempontokat kell figyelembe venned, amikor logisztikai partnert választasz? Takács Mihály következő cikkében erről a témáról olvashatsz majd részletesebben!