A CBRE E-commerce in the Post-Pandemic Era című riportja azon kutatás eredményeit tartalmazza, amely az európai e-kereskedelem helyzetét vizsgálta a koronavírus-járvány előtt és után. A felmérésből kiderül, hogy a penetrációs ráta alapján a legfejlettebbnek számító európai e-kereskedelmi piacok – vagyis az Egyesült Királyság és Hollandia – visszatértek a pandémia időszaka előtti növekedési trendekhez, míg a feltörekvő piacok, mint például Olaszország és Spanyolország, még mindig a trendek felett teljesítenek.
Az Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Hollandia e-kereskedelmi piacai fedik le a kontinens online költéseinek jelentős részét, 72 százalékát. E hat piac között nagy különbségek vannak: az Egyesült Királyság és Németország a legnagyobb piacok, mindkettő 28-28 százalékos részesedéssel rendelkezik a teljes európai e-kereskedelmi költésből 2022-ben. A maradék négy ország piaca osztozik a már említett 72 százalék közel negyedén.
A piacokat és a világjárvány hatását vizsgálva úgy tűnik, hogy a fejlett piacokon növekedés tapasztalható, még ha kisebb mértékben is.
A fenti tanulmányban az e-kereskedelmi penetrációt az alapján határozták meg, hogy az adott piacon a teljes kiskereskedelmi forgalom hány százaléka történt online csatornákon keresztül, szemben a bolti értékesítéssel.
Ha a 2015 és 2019 közötti növekedési trend folytatódott volna, akkor az Egyesült Királyságban az e-kereskedelmi penetrációs ráta 2022 végére 25 százalékos lett volna. A tényleges adat azonban 27 százalék!
A német e-kereskedelmi piac a pandémia előtti trend szerint 2022 végére 15 százalékos penetrációs rátával rendelkezett volna, a tényleges adat viszont 17 százalék lett.
Másrészről viszont például a holland piac visszatért a pandémia előtti trendhez, ott a világjárvány következtében nem történt további növekedés.
Mindeközben a legnagyobb relatív növekedést a feltörekvő e-kereskedelmi piacokkal rendelkező országokban tapasztalták. A spanyol e-kereskedelem penetrációs rátája 9 százalékos lett volna a pandémiát megelőző tendencia szerint, ám a tényleges adat 12 százalék! Olaszország esetében ezek a számok 8, illetve 10 százalék.
Ez azt jelenti, hogy a penetrációs arány Spanyolországban és Olaszországban 2022 végére 5,2, illetve 3,9 évvel előzi meg a világjárvány előtti trendet. A spanyol és az olasz ecommerce piac együttesen a teljes európai e-kereskedelmi költés 11 százalékát fedi le.
Vajon mi jellemezte 2022-ben a magyarországi e-kereskedelmet, mit tapasztaltak a hazai szereplők? Kattints, és kiderül!